Milyen egészségügyi előnyökkel jár a méhpempő fogyasztása?

Az interjúban Gerzsenyi László Tiborné, a Szakmai Elit díjjal kitüntetett méhész és apiterapeuta megosztotta velünk, hogy a méhek nem csupán mézet és méhviaszt készítenek, hanem egy másik különleges anyagot is termelnek, amit méhpempőnek nevezünk. Ez az anyag a méhkirálynő és a lárvák tápláléka, és jelentős táplálkozási és egészségügyi előnyökkel járhat az emberek számára.
 
 

Mi az a méhpempő, és hogyan állítható elő?

A méhpempő a méhek munkásnőinek mirigyáltal termelt különleges anyag, amelyet a kolónia fiatal lárváinak táplálására használnak. Az előállítása során a méhek gyűjtik a virágok nektárját és pollenjét, majd a hasnyálmirigyükben megtermelik a pempőt.
 

A méhpempő összetétele és tulajdonságai:

A méhpempő sűrű joghurt állagú homogén anyag, fehér, sárgás vagy bézs árnyalattal, fénycsövekkel megvilágítva észrevehető enyhe kék fluoreszcencia. Sűrűsége hozzávetőlegesen 1,1 g / cm 3.

Vízben oldódik, de tárolás közben fehérjegömbök (szemcsék) képződhetnek, amelyek enyhén lúgos közegben oldódnak. Íze sajátos édes-savanyú, égető.

A méhpempő 60-70% vizet, 30-40% szárazanyagot tartalmaz, amely a legtöbb fehérjét tartalmazza - 10-52%, sok szénhidrátot - 12-40%, lipideket - 2-10%, zsírt -5,5%. Szabad szerves vegyületeket és aminosavakat (7-32%), valamint ásványi anyagokat (2,5-3%). 
 

„A méhpempő számos terápiás hatású vitamint tartalmaz:

  • B1-vitamin , amely szabályozza a cukorkezelést és védi a központi idegrendszert.

  • B2-vitamin , melynek hiánya növekedési zavarokat, bőr-, nyálkahártya-károsodást, fáradékonyságot okoz.

  • B3-vitamin , amely segít fenntartani az egészséges központi idegrendszert, segíti a szervezetet a szénhidrátok, lipidek és fehérjék felhasználásában, valamint javítja az állapotot krónikus fáradtság szindróma, migrén, emésztési problémák és egyes allergiák esetén.

  • B6-vitamin , melynek hiánya hajhullást, ekcémát és idegkárosodást okoz.

  • B7-vitamin , amely a bőr és a szemhéj gyulladása ellen hat.

  • C-vitamin , amely megelőzi a fogínyvérzést.

  • B9-vitamin , amely nélkülözhetetlen minden sejtosztódási és növekedési folyamathoz.

  • E-vitamin , amely serkenti a szexuális aktivitást, véd az abortusztól és a sterilitástól.

  • B12-vitamin , amely fenntartja az egészséges idegsejtek és vörösvérsejtek, valamint a központi idegrendszer megfelelő működését.

  • D-vitamin , amely elősegíti a kalcium megfelelő felszívódását, és fenntartja a megfelelő kalcium- és foszforszintet a vérben.

Fehérjéi hasonlóak az emberi vér fehérjéihez. Aminosav összetétele megegyezik a húsé, a tejé, a tojáséval, de a méhpempőben található glutamin- és aszparaginsav, lizin és prolin sokkal több.
 

A nyomelemek összetétele változó és a méhek geobotanikai élőhelyétől függ. Mindig jelen van vas, mangán, cink, kobalt, nélkülözhetetlen a vérképzéshez, foszfor, kálium, nátrium, kalcium, magnézium, réz, nikkel, ezüst, higany, arany, bizmut, alumínium, króm, kén, szilícium, arzén - több mint 100 elem.

A méhpempő szénhidrátjai közül a fő rész a glükóz és a fruktóz. Kis mértékben jelen van szacharóz, ribóz, maltóz, stb. Az enzimek száma kicsi, képviselik őket amiláz, invertáz, glükooxidáz, aszkorbinooxidáz, kataláz, foszfatáz, kolinészteráz, proteáz, stb. A kivételes tápanyagokkal rendelkező méhpempő intenzív anyagcserét biztosít. A méh lárvája 5-6 nap alatt 3000-szeresére növeli a súlyát (a munkásméhek lárvái -1500-szor).

Körülbelül 400 anyag jelenléte a méhpempőben, lehetővé teszi a felhasználást számos szervezeti funkció normalizálására, meghatározza magas táplálkozási, megelőző és gyógyító értékét.
 

Milyen egészségügyi előnyökkel jár a méhpempő fogyasztása?

A méhpempő terápiás hatása ·

. Kifejezett antimikrobiális hatás bakteriosztatikus és baktericid hatással (1:10 hígításnál a karbolsavnál erősebb mikrobákra hat) ·

. Vírusellenes hatást fejt ki.

. Gyulladáscsökkentő hatása van

· Javítja a szív- és érrendszert

· Normalizálja a vérnyomást

· Értágító és görcsoldó

· Serkenti a vérképzőszervi működést

· Csökkenti a vércukorszintet

· Csökkenti a vér koleszterinszintjét

· Normalizálja a vér lipid összetételét · Normalizálja a vér lipid működését

· Optimalizálja az immunrendszert

· Biostimuláló hormonális és enzimatikus funkciók

· Normalizálja és aktiválja az anyagcsere folyamatokat a szövetekben, javítja az anyagcserét

· Elősegíti a betegségek és műtétek utáni leggyorsabb felépülést, felgyorsítja a szövetek regenerálódását

· Stimulálja és szabályozza a belső elválasztású mirigyek működését (beleértve az ivarmirigyeket is)

· Javítja az étvágyat

· Javítja a látást

· Javítja a memóriát

· Adaptogen tulajdonság, amely növeli a különböző káros környezeti tényezőkkel, stresszel, fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet

· Fáradtság esetén segít helyreállítani a szellemi és fizikai teljesítőképességet

· Gyorsítja a kiválasztást különböző méreganyagoktól, köztük nehézfémektől

· Csökkenti a sugárzás káros hatásait

· Daganatellenes hatása van

· Szoptatós anyáknál fokozza a laktációt

· Elősegíti a koraszülöttek fejlődését

· Gyorsítja a gyermekek növekedését

·  Fertőtlenítő hatás

· Tonizáló hatás ·

· Fiatalító

· Erősíti az időseket és a sérülteket 
 

Milyen típusú embereknek ajánlják a méhpempő fogyasztását, és miért?

A méhpempő fogyasztása különösen ajánlott azoknak, akiknek gyenge az immunrendszere, akiknek energiaszintje alacsony, vagy akik különösen stresszes életet élnek.

Milyen módon lehet beilleszteni a méhpempőt az étrendbe vagy a napi rutinba? 

Előnyeinek köszönhetően a méhpempőt széles körben használják táplálék-kiegészítőként, gél, ampulla, por vagy kapszula formájában is megtalálható.

Adagolási tudnivalók gél formájában: 

  • Felnőtteknek naponta 0,5-2 gramm reggelente éhgyomorra, megközelítőleg 24 óránként. Maximális napi adag felnőtteknek 4-5 gramm.
  • 12 éves korig az ajánlott napi mennyiség 0,5-1 gramm

Van-e valamilyen különleges előkészítési vagy tárolási módszer a méhpempő számára?

A méhpempőt 0-5 ºC-on tároljuk hűtőben, vagy télen hideg kamrában. A hűtőben vagy optimális körülmények között, 2 évig tárolható, ezen időtartam alatt jó tulajdonságait megtartja. A méhpempő ne érintkezzen fémmel, csak műanyag vagy fa eszköz, használata javasolt. A fémek ronthatják a méhpempő minőségét, mivel savakat tartalmaz.

Milyen kockázatok vagy mellékhatások lehetnek a méhpempő fogyasztásával kapcsolatban?

Bár a méhpempő általában biztonságos az emberek számára, néhány ember esetében mellékhatások jelentkezhetnek, például allergiás reakciók vagy emésztési problémák.

A méhpempő és készítményei ellenjavallt egyéni intolerancia (allergia), akut fertőző betegségek, daganatok és a mellékvesekéreg betegségei (Addison-kór).

A méhpempőt óvatosan kell alkalmazni magas vérnyomás esetén, valamint olyan embereknél, akik hajlamosak a hiperkoagulációra (a véralvadási laboratóriumi
vizsgálatok szerint).

A méhpempő használatakor néha alvászavarok, fokozott pulzusszám, szájszárazság, stb. lépnek fel, amelyek az adag csökkentése vagy abbahagyása után
megszűnnek.

Az anyatej nagy dózisa idegrendszeri és endokrin rendszeri zavarokat okozhat. Néha allergiás reakciók is megfigyelhetők. Ebben az esetben nem szedhet méhpempőt.

Az allergiás reakciókat (a méhpempővel szembeni túlérzékenységet) bőrkiütés, helyi gyulladás és bőrpír, viszketés, hasi fájdalom, emésztési zavarok, hányás,
hasmenés fejezik ki. Azoknak az embereknek, akik allergiásak lehetnek a méhpempőre, különösen fontos, hogy konzultáljanak orvosukkal, mielőtt elkezdenék fogyasztani.

A méhpempőt nem szabad este bevenni, mert gyakran izgatottságot okoz és álmatlansághoz vezet.
 

Milyen kutatások folynak jelenleg a méhpempővel kapcsolatban, és milyen eredmények várhatók ezekből a kutatásokból?

Jelenleg számos kutatás folyik a méhpempővel kapcsolatban, például annak hatásáról az autoimmun betegségekre, a bőrproblémák kezelésére és a hormonális egyensúly javítására. Ez a hatás különösen hasznos a 35 éven felüli hölgyek számára, mivel a kor előrehaladtával egyre csökken ezeknek a hormonoknak a szintje a szervezetben.

 


FORRÁS:

1. Goloscsapov VM Apiterápia. - M .: Timoshka, 2005

2. Guralnik Yu.F. Apiterápia. A méh a fiatalok egészségének és életének forrása. - M .:

Főnix, 2006
3. Zaitseva E. Apiterápia. Főkönyvtár. - M .: Főnix, 2006


Gerzsenyi László Tiborné méhész és apiterapeuta