Exkluzív interjú Szakmai Elit díjas Varga Mariann teaszakértővel

Mi vonzotta először a teák világába a borászat után?

Már gyerekkoromban is nagy teás voltam, nagymamámnál mindig grúz fekete teát ittunk. De szakmailag akkor kezdett el jobban érdekelni, amikor Londonba költöztem, és ott tapasztaltam meg először, hogy milyen sokféle tea létezik.

 

Milyen hatással voltak a brit teakultúrában töltött évei a saját teaismereteire és szemléletére?

Hobbi teázóból ott váltam okleveles teaszakértővé. Először csak lenyűgözött, milyen sokszínű a teák világa. Aztán elkezdtem komolyabban tanulni róla, kóstolni, majd levizsgáztam, mint teaszakértő. Nagyon izgalmas, új világ volt ez nekem, hiszen akkoriban itthon még nem igazán lehetett minőségi teákat kapni, sőt, még zöld teát sem.
 

Mit jelent pontosan az, hogy Ön Magyarország teanagykövete? Mesélne a Magyar Tea Projektről?

Az európai tea projekt 2018-ban indult el, amikor is kinemesítettek Hollandiában egy teljesen új, fagytűrő teacserje hibridet, amit kimondottan európai klímára szántak.  Ők kerestek aztán Európa több országában úgynevezett teanagyköveteket, akik vállalják azt, hogy elültetnek néhányat ebből az új teacserje hibridből, és tesztelik, mit bír a növény kiültetve a szabad földbe. Mivel a honlapomon szerepelt, hogy teaszakértő mellett kertészmérnök vagyok, Magyarországról engem kerestek fel, hogy vállalnám-e ezt a szerepet, tesztelném –e a növényeket. Nagyon tetszett a téma, így természetesen igent mondtam, és egy hónappal később már Hollandiában találtam magam egy szakmai továbbképzésen. Ezután ültettem el az első 6 cserjét tesztelésre.
 

Milyen tapasztalatai voltak a teatermesztés mesterképzésén Londonban, és hogyan hasznosítja ezt a tudást itthon?

2018-ban ültettem el az első teacserjéket Magyarországon, de nagyon sok kihívással találkoztam. Igazából nem is tudtam, mit csinálok, és kérdezni sem volt kitől, hiszen nem volt más teacserje az országban. Ezért egy évvel később, 2019-ben elvégeztem Londonban a mesterképzést, ami nagyon sokat adott, választ kaptam minden kérdésemre. Sőt, több európai teatermesztővel is megismerkedtem a képzés alatt, akikkel mai napig kapcsolatban állunk, és megosztjuk egymással a tapasztalatainkat.

Mik az eddigi eredmények a teacserje termesztésével kapcsolatban Magyarországon?

A cserjék ma már 6 évesek, ez lesz a negyedik, kint töltött telük, és már egy nyáron ötször tudok szüretelni róla. Leveleiből zöld teát készítek, amit nagyon izgalmas kóstolni, elemezni, megmutatni másoknak.
 

Milyen kihívásokat jelent a teacserje termesztése Magyarországon?

Legnagyobb kihívást a gyorsan változó klíma jelenti, de nem csak Magyarországon, hanem világszerte. 2018-ban még az volt a kérdés, hogy a magyar teleket hogyan éli túl a növény, most pedig, néhány évvel később már az a kérdés, a forró, száraz nyarakat hogyan vészeli át. Ijesztő, hogy ilyen gyors léptékű a klímaváltozás, és ez leginkább a kerten, a növényeken érzékelhető.
 

Mit tart a legfontosabbnak a teák helyes elkészítésével kapcsolatban?

Legfontosabb, hogy ne áztassuk túl sokáig, mert ha kioldódik a csersav, keserű lesz a teánk. Talán itt rontják el legtöbben. Zöld teát csak 1-2 percig, míg a fekete teát 3-4 percig javasolt áztatni. Ezután kezd kioldódni a csersav a levelekből, ami intenzív, keserű, így elnyomja a finom virágos, gyümölcsös ízjegyeket, amivel egyébként tele vannak a tealevelek.
 

Mik a kedvenc teafajtái, és miért?

Nálam szezonális, évszaktól függ, hogy melyik az aktuális kedvencem. Ahogy hidegebbre fordul az idő, jobban kedvelem a testesebb, sötétebb teákat. Míg tavasszal, nyáron a frissítő fehér és zöld teákat kívánom jobban. Ilyenkor ősszel az oolong a kedvencem.
 

Hogyan látja a teafogyasztás kultúráját Magyarországon?

Azt tapasztalom a teás programjaimon, workshopokon, hogy lassan ugyan, de egyre nagyobb az érdeklődés a teák iránt. A fogyasztókat, főleg a fiatalabb generációt már érdekli, honnan származik az adott tea, hogyan dolgozták fel, hogy érdemes elkészíteni, kóstolni.
 

Hogyan jött létre a Kamélia Kert, és milyen szolgáltatások nyújtanak az érdeklődők számára?

Londonban, az említett teás cégnél végül 6 évig dolgoztam. Utána hazaköltöztem Magyarországra, és hasonló teás céget kerestem, de nem találtam itthon. Így elkezdtem teakóstolókat, workshopokat tartani, szervezni én magam. Eleinte még munka mellett, hétvégente, majd az évek alatt mellékállásból főállássá vált. A workshopokon kóstolt, jó minőségű teákat aztán meg is szerették volna vásárolni a résztvevők, így létrehoztam egy teás webáruházat is. Lassan, de folyamatosan növekedett a cég, bővült a szolgáltatások száma. Ma már a webshop és a workshopok mellett számtalan rendezvényen veszünk részt a teákkal, teasarok kitelepüléssel, csapatépítőkre járunk, előadást tartok szakmai rendezvényeken, egyetemeken, és már könyvet is írtam a teakertemről. Ez az első magyar nyelvű teás könyv, ami a tea termesztésről és feldolgozásról is szól, nem pedig a kínai kultúráról.
 

Mit tanácsol azoknak, akik saját teacserjét szeretnének nevelni otthonukban?

Azt mondom, nem fogják megbánni. Nincs annál különlegesebb élmény, amikor a saját teacserjém leveleiből készült teával indítom a napot, vagy kínálom meg vendégeimet. Tartható lakásban is, cserepes növényként, ha valakinek nincs kertje.
 

Milyen jövőbeli tervei vannak a vállalkozásának?

Még több területen szeretném megismertetni a teák színes világát, így most egy online tanfolyamon dolgozom, amit kimondottan a gasztronómiában dolgozóknak szánok. Ehhez elvégeztem szintén Londonban egy tea barista képzést, az itt tanultakat egészítem ki a saját tapasztalataimmal és a hazai trendekkel, így egy nagyon összetett, részletes, 8 hetes tanfolyam készül.

Köszönöm szépen az interjút, sok sikert kíván a továbbiakban is a Szakmai Elit csapata!